Arkiv - tidigare konserter

Här finner du tidigare program för Lunds Kammarmusikförening ända från starten 1944.

Programöversikt 1944 - vår 2000 på Gunnar Sjöqvists utmärkta sidor. Repertoar 1944 - vår 2000.

Programöversikt höst 2000 - vår 2016 sammanställt av Yngve Bernhardsson. Repertoar höst 2000 - vår 2016.

Nedan finner du de gamla programmen med länkar som tidigare publicerats på hemsidan, från 2009 och framåt.


Måndag 30 oktober 2017

Duo Svarfvar / Måwe
Christian Svarfvar, violin, Henrik Måwe, piano

Alice Tegnér: Violinsonat a-moll
Elfrida Andrée: Två romanser för violin och piano
Valborg Aulin: Violinsonat g-moll
Amanda Maier-Röntgen: Violinsonat h-moll


Måndag 9 oktober 2017

Marmén Quartet
Johannes Marmén, violin, Ricky Gore, violin, Bryony Gibson-Cornish, viola, Steffan Morris, cello

OBS: Programändring!
Joseph Haydn: Stråkkvartett C-dur op. 20:2
Leoš Janáček: Stråkkvartett nr 1
Ludwig van Beethoven: Stråkkvartett Ess-dur op. 74

Hemsida - Facebook - YouTube


Måndag 25 september 2017

Stenhammar Quartet och Amelia Jakobsson
Amelia Jakobsson, sopran, Peter Olofsson, violin, Per Öman, violin, Tony Bauer, viola, Mats Olofsson, cello

OBS: Programändring!
Debussy: Stråkkvartett
Berlioz: Sånger ur Les nuits d'été
Paus
Schönberg: Stråkkvartett

Hemsida Stenhammar Quartet - Om Amelia Jakobsson - Facebook Stenhammar Quartet - Facebook Amelia Jakobsson - YouTube Stenhammar Quartet - YouTube Amelia Jakobsson


Måndag 11 september 2017

Trio Ek / Janson / Svensdotter
Helena Ek, sång, Anna Svensdotter, flöjt, Peter Janson, kontrabas

Colin Muset (1200-tal): En mai
Trio E/J/S: Om jag hade en assistent (text Lina Ekdahl)
Trio E/J/S: Vitsipporna /Jag tyckte någon kom (text B K Öijer)
Peter Janson (f. 1960): Lång
H. von Bingen /Trio E/J/S: Symphonia Viduarum
W.A. Mozart / Ek Janson: Nattens drottning
Malin Bång (f. 1974): Alpha Wawes
Karin Rehnqvist (f. 1957): Sleep Now (text S. Beamish, f. 1956)
Ph. Hurel (f. 1955)/Trion: Éolia
Helena Ek (f. 1963): Har du hört
Trio E/J/S: Cirkelstudie

Hemsida Ek-Janson - Hemsida Svensdotter - Facebook - YouTube


Måndag 24 april 2017

Marianna Shirinyan, piano

Schumann, ur Fantasiestücke op 12
     1 Des Abends
     2 Aufschwung
     3 Warum
     4 Grillen
     5 In der Nacht
     8 Ende vom Lied
Niels W. Gade, Klaversonate e-moll op 28
---
Niels W. Gade, Volkstänze/Fantasiestücke op 31
Mendelssohn, Venezianisches Gonndellied op 19
Schumann, ur Album für die Jugend op 68
     Nordisches Lied, Gruss an G.
Grieg, Lyrisk Stykke op 57 nr 2, Gade
Liszt, Dante Sonate

Hemsida - Facebook - YouTube

Måndag 20 mars 2017

Rollin' Phones QR

Saxonfonkvartetten Rollin’ Phones
Tove Nylund, Kristin Uglar, Edith Bakker, Neta Norén

Lars Färnlöf/M. Råberg
(1942–1994)
Att angöra en brygga (1965)

Malin Hülphers
(1964–)
Recurring thought (2016)
Uruppförande
Jennifer Higdon
(1962–)


Ur Short Stories (1996)
Splashing the Canvas
Lullaby
Stomp & Dance
Leonard Bernstein/M. Råberg
(1918–1990)
Medley från West Side Story
(1957)
PAUS
Hugo Alfén/Rollin’ Phones
(1872–1960)
Ur Bergakungen op. 37 (1923)
Vallflickans dans
David Maslanka
(1943–)





Mountain Roads (1997)
I Overture
II Chorale: Wo soll ich fliehen
III Aria (in the style of a chorale prelude)
IV Chorale
V Aria
VI Finale

Hemsida - Teaser - Facebook - YouTube

Måndag 27 februari 2017           Carlhåkan Larsén - Recension i Sydsvenskan

Paulina Pfeiffer, sopran och Majsan Dahling, piano

Nu blåser havets friska vind bland skogens höga furustammar
Svenska romanser med bl.a.
G Nystroem: Sånger vid havet
W Peterson-Berger: När jag för mig själv i mörka skogen går
     Bland skogens höga furustammar
     Längtan heter min arvedel
     Aspåkerspolska
W Stenhammar: I skogen
     Flickan kom ifrån sin älsklings möte
     Flickan knyter i Johannesnatten
G Nordqvist: Bön
     Till havs

Paulina Pfeiffer Hemsida - YouTube

Majsan Dahling YouTube

Måndag 30 januari 2017

Ragazze Quartet
Rosa Arnold, violin, Jeanita Vriens, violin, Annemijn Bergkotte, viola, Rebecca Wise, cello

J Adams: John's Book of Alleged Dances
B Bartok: Stråkkvartett nr 2
A Dvorak: Stråkkvartett op. 96 ”Den amerikanska”

Hemsida - Facebook - YouTube

Måndag 9 januari 2017

Laima Olsson, barockviolin, Ingeborg Christophersen, blockflöjt, Judith-Maria Blomsterberg, barockcello, Fredrik Bock, luta

Lundakonsert i samarbete med Sparbanksstiftelsen Finn

Viva Italia. Tidig och sen italiensk barock

B Marini: Passacaglia
D Castello: Sonata Prima
A Corelli: Violinsonat op. 5:3 C-dur
A Falconieri: La Suave Melodia
A Falconieri: Folia
A Falconieri: Brando dicho el Melo
M Uccellini: Aria Sopra la Bergamasca
H I F Biber: Passacaglia
G G Kapsberger: Toccata
G A P Mealli: Sonata prima "La Bernabea"
P F Böddecker: Sonata sopra "La Monica"
B Marini: Sonata sopra "La Monica"
A Falconieri: Ciaccona

Måndag 5 december 2016

Duo Carr-Quennerstedt
Elna Carr, violin
Håkan Quennerstedt, piano

Verk av Beethoven, Brahms och Stravinskij

Hemsida - Facebook - YouTube

Måndag 28 november 2016

Giovannikvartetten och Daniel Carlsson, countertenor
Sofia Nelson, blockflöjt, Karin Samuelsson, barockviolin, Anna Thorstensson, barockcello, Marcus Mohlin, cembalo

Ett möte med barockens kvinnor.
Musik av bl.a. Caccini, Strozzi, Bembo, De la Guerre

Giovannikvartetten Hemsida - Facebook - YouTube

Daniel Carlsson YouTube

Måndag 24 oktober 2016

Virtua-kvartetten
Gordan Trajkovic, Frederik Burstedt, Markus Falkbring, Tobias van der Pals

Lundakonsert i samarbete med Sparbanksstiftelsen Finn

P Tjajkovskij: Stråkkvartett F-dur op. 22
J Sibelius: Stråkkvartett d-moll op. 56 ”Voces Intimae”

Hemsida

Måndag 26 september 2016

Oslo strykekvartett
Geir Inge Lotsberg, Liv Hilde Klokk, Are Sandbakken, Øystein Sonstad

L van Beethoven: Stråkkvartett D-dur op. 18:3
K Nystedt: Strykekvartett nr 4
L van Beethoven: Stråkkvartett Ess-dur op. 127

Hemsida - Facebook

Måndag 12 september 2016

Hans Pålsson, piano

Lundakonsert i samarbete med Sparbanksstiftelsen Finn

J S Bach: Fantasi c-moll BWV 906
W A Mozart: Fantasi d-moll KV 397
J Haydn: Fantasi C-dur Hob.XVII:4
W A Mozart: Sonat F-dur KV 332
M Clementi: Sonat fiss-moll op. 26:2
S Storm: Briefe zur Nacht
L van Beethoven: Sonat f-moll op. 57 ”Appassionata”

Hemsida - YouTube

Måndag 25 april 2016 OBS lokalen: Magle konserthus!

Rosengren duo
Håkan Rosengren, klarinett
Nanako Urase, piano

Robert Schumann: Fantasiestücke op. 73
Bela Kovacs: Hommage à Manuel de Falla
Bohuslav Martinu: Sonatin
Francis Poulenc: Sonat
Johannes Brahms: Sonat Ess-dur op. 120:2
Otto Olsson: Cantilena
Marie Grandval: Invocation
Otto Olsson: Allegretto
Augusta Holmes: Lento molto
Auguste de Boeck: Impromptu

Håkan Rosengren - Hemsida | YouTube

Måndag 11 april 2016 OBS lokalen: Magle konserthus!

Schubertiad, Anima Eterna Brügge
Chouchane Siranossian, violin, David Glidden, viola, Sergej Istomin, cello, Beltane Ruiz Molina, kontrabas, Jos van Immerseel, hammarflygel, Claire Chevallier, hammarflygel, Thomas Bauer, baryton

Franz Schubert: Forellkvintetten
Franz Schubert: Fantasi f-moll för fyrhändigt piano
Franz Schubert: Lieder

Anima Eterna Brügge - Hemsida

Måndag 7 mars 2016 OBS lokalen: Magle konserthus!

Trio LEK
David Huang, piano
Daniel Migdal, violin
Frida Fredrikke Waaler Waervågen, cello

Andrea Tarrodi: Akacia
Felix Mendelssohn: Pianotrio d-moll op. 49
Dmitrij Sjostakovitj: Pianotrio nr 2 op. 67

David Huang - Hemsida
Daniel Migdal - COE | YouTube
Frida Fredrikke Waaler Waervågen - Hemsida | YouTube

Måndag 8 februari 2016 OBS lokalen: Magle konserthus!

Duo Octacorda with friends
Joana Valentinaviciute, violin och Stanislav Popov, viola
med Mats Lidström, cello och Jennifer Hughes, piano

Wolfgang Amadeus Mozart: Duo för violin och viola, K 423
Aaron Copland: Pianokvartett
Johannes Brahms: Pianokvartett g-moll op. 25

Duo Octacorda - Hemsida

God fortsättning på år 2016, och välkommen till LKMS första spelafton för året:

Måndag 11 januari 2016 OBS lokalen: Magle konserthus!

Jan Lundgren, piano
Musik & Minnen

Hemsida

Måndag 16 november 2015 OBS lokalen: Magle konserthus!

Made in Sweden
Lisa Larsson, sopran
Roland Pöntinen, piano

Recension: Helsingborgs Dagblad

Wilhelm Peterson-Berger: Fyra visor i svensk folkton, op. 5
Edvard Grieg: Love Story on Edvard Grieg
Wilhelm Stenhammar: Ur Sensommarnätter, op. 33, piano solo
Alban Berg: Sieben frühe Lieder
Rolf Martinsson: Songs on Poems by Emily Dickinson
Johann Strauss/Ignaz Friedman: Frühlingsstimmen, piano solo
Gustav Mahler: Sånger ur Des Knaben Wunderhorn

Lisa Larsson - Hemsida | Svensk biografi | YouTube
Roland Pöntinen - Wikipedia | YouTube | Facebook

Måndag 9 november 2015 OBS lokalen: Magle konserthus!

Thy Chamber Music Festival på turné
Emily Dellit, violin (Australien)
Kirstine Schneider, violin (Danmark)
Adam Newman, viola (England)
Chad Edward Burrow, klarinett (USA)
Morten Zeuthen, cello (Danmark)
Craig Goodman, flöjt (USA)

Carl Nielsen: Stråkkvartett nr 4 op. 44
John Frandsen: Quintet for flute and string quartet (komponerad för Thy Chamber Music Festival 2015)
Craig Goodman: Relay för flöjt och klarinett (2015)
Johannes Brahms: Klarinettkvintett

Thy Chamber Music Festival - Hemsida | Facebook

Måndag 19 oktober 2015 OBS lokalen: Magle konserthus!

Lundaspelafton
Mattias Fagius, cello
Jan Karlsson-Korp, piano

Debussy: Sonat för cello och piano
Johannes Brahms: Sonat i D-dur op. 78
   (Tonsättarens eget arrangemang av violinsonaten i G-dur)
Sergej Prokofjev: Sonat för cello och piano op. 119
Astor Piazzolla: Le Grand Tango för cello och piano

Jan Karlsson-Korp - YouTube

Måndag 28 september 2015 OBS lokalen: Magle konserthus!

Eke Simons, piano

Edvard Grieg: urval av Lyriska stycken
Kurt Wiklander: Pianosonat nr 4
Franz Liszt: Consolation nr 3
Robert Schumann: Fantasi i C-dur op. 17

Eke Simons - Hemsida | YouTube | Facebook

Måndag 14 september 2015 OBS lokalen: Magle konserthus!

Lundaspelafton
Anna Grevelius, mezzosopran
Matti Hirvonen, piano

OBS: Programmet är ändrat efter tryckningen av generalprogrammet!

Mozart: Abendempfindung an Laura (KV 523)

Beethoven: Ich liebe dich (WoO 123)

Schubert: Lachen und Weinen (Op 59, nr4)
An den Mond (Op 57, nr3)
Der Tod und das Mädchen (Op 7, nr 3)
Klavierstück Ess-dur (D 946)

Schumann: Muttertraum (Op 40, nr 2)
Der Himmel hat eine Träne geweint (Op 37, nr 1)

Brahms: Sapphische Ode (Op 94, nr 4)
Vergebliches Ständchen (Op 84, nr 4)

PAUS

Mendelsohn: Auf der Flügeln des Gesanges (Op 34)

Wagner: Träume (Wesendonck Lieder nr 5)

Wolf: Gesang Weylas (Mörike Lieder, nr 46)
Elfenlied (Mörike Lieder, nr 16)

Mahler: Wenn mein Schatz Hochzeit macht (Lieder eines fahrenden Gesellen, nr 1)

Strauss: Morgen! (Op 27, nr 4)
Zueignung (Op 10, nr 1)

Anna Grevelius - IMG
Matti Hirvonen - Hemsida | YouTube

Måndag 13 april 2015 OBS lokalen: Magle konserthus!

Andreas Brantelid och Christian Ihle Hadland
Andreas Brantelid, cello
Christian Ihle Hadland, piano

Peder Gram: Sonata.
Percy Grainger: Scandinavian Suite.
Edvard Grieg: Intermezzo a-moll.
Grieg: Allegretto espressivo.
Grieg: Sonat för cello och piano a-moll op 36.

Andreas Brantelid - Hemsida | YouTube | Facebook
Christian Ihle Hadland - Hemsida | YouTube |

Måndag 23 mars 2015 OBS lokalen: Magle konserthus!

Julia Sigova
Julia Sigova, piano

Robert Schumann: Waldscenen op 82.
Franz Liszt: Au bord d'une source.
Franz Liszt: Liebestraum.
Nikolaj Medtner: Fairy Tales op 20.
Sergej Rachmaninov: Variationer över ett tema av Corelli op 42.

Hemsida | YouTube | Facebook

Måndag 2 mars 2015 OBS lokalen: Magle konserthus!

Trio ZilliacusPerssonRaitinen
Cecilia Zilliacus, violin
Johanna Persson, viola
Kati Raitinen, cello

J.S. Bach: 15 sinfonior BWV 787-801.
Hermann Berens: Stråktrio nr 1 D-dur op 85.
Sergej Tanejev: Stråktrio Ess-dur op 31.

Hemsida | YouTube | Facebook

Måndag 9 februari 2015 OBS lokalen: Magle konserthus!

Lundaspelafton
Janis Olsson, violin
John Ehde, cello
Johan Hugosson, piano

Bach: Italiensk Konsert (BWV 971, solopiano, 14 min)
Pierre Dørge: Kritti Cello Labirinth(2014) (Solocello, 15 min, svenskt uruppförande)
Johan Halvorsen/G F Händel: Passacaglia för Violin och Cello (7 min)
Paus
Eugène Ysaÿe: "Ballade" (Op. 27 no 3, 7min)
Johan Hugosson: "Elegie" (Pianotrio, 5 min, svenskt uruppförande)
Dimitri Schostakovich: Pianotrio no. 2 E-moll op. 67 (25-30 min)

Janis Olsson | John Ehde | Johan Hugosson

Måndag 19 januari 2015 OBS lokalen: Magle konserthus!

Ensemble Flautino
Finalist i Ung och lovande 2013:
Kristine West, blockflöjt
Stina Petersson, cello
Marcus Mohlin, cembalo

Observera programändringen:

Trio i a moll
Antonio Vivaldi (1678-1741)
Largo - Allegro

Flöjtsonat i A dur
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Vivace - Largo e dolce - Allegro

Sonat för cello & basso continuo
Francesco Geminiani (1687-1762)
Andante - Presto - Adagio - Allegro

Scottisch tunes in arrangement
Francesco Barsanti (1690-1772)
Lord Cumberland
Logan Water
The Birks of Evermay

Paus -

Flöjtsonat i h moll
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Andante - Largo e dolce - Presto - Allegro

Les Barricades Mystérieuses
Francois Couperin (1668-1733)

Les Concert Royaux - Second Concert
Francois Couperin (1668-1733)
Prelude - Allemande Fuguée - Air Tendre - Air Contre Fugué - Échos

Flöjtsonat i C dur
Johann Sebastian Bach
Andante - Presto - Allegro - Adagio - Menuet I&II

Hemsida | YouTube | Facebook

OBS dag och lokal: Måndag 17 november 2014 i Magle konserthus!

UmeDuo
Vinnare av Ung och lovande 2013:
Karolina Öhman, cello
Erika Öhman, slagverk

Timothy Salter: Umuse (Skrivet för UmeDuo 2012).
Klas Huber: Rauhe Pinselspitze II.
J.S. Bach: 2 orgelpreludier arrangerade för cello & vibrafon av Timothy Salter.
André Chini: Fio et Gina parlent de Porco Rosso. Nytt verk skrivet för UmeDuo.
Ricardo Eizirik: Nytt verk skrivet för UmeDuo. Uruppförande på turnén.
Georges Aperghis: Cinq Pieces.
Claude Debussy: 3 pianopreludier arrangerade för cello & vibrafon av Timothy Salter.
Ulrike Mayer-Spohn: Nytt verk skrivet för UmeDuo. Uruppförande på turnén.
Simon Steen-Andersen: Next to beside besides #0+4.

Hemsida | YouTube | Facebook

OBSERVERA att felaktigt datum angivits i första upplagan av generalprogrammet! Rätt datum är måndagen den 17 november.

Måndag 20 oktober 2014 OBS lokalen: Magle konserthus!

Brodskykvartetten
Daniel Rowland, violin
Ian Belton, violin
Paul Cassidy, viola
Jacqueline Thomas, cello

Igor Stravinskij: Concertino för stråkkvartett (1920).
Alexander Borodin: Stråkkvartett nr 2 D-dur (1881).
Dmitrij Sjostakovitj: Stråkkvartett nr 2 A-dur op 68.

Hemsida | YouTube | Facebooksidan www.facebook.com/pages/Brodsky-Quartet/62325793974?fref=ts är hackad, gå istället till nästa: | Ny Facebook-sida

Lördag och söndag 27-28 september 2014 OBS lokalen: Lunds stadshall!

iGenklang
4 konserter i Stadshallen med lundamusiker. För detaljer se separat program här. Biljetter säljes i Stadshallen en timme före varje konsert.

Lördag 27 september kl 15:00
Minervakvartetten
Fredrika Persson, Anna Svensson, Kate Eriksson, Cecilia Weisserieder
W.A. Mozart: Stråkkvartett i C-dur K465
J. Brahms: Stråkkvartett op 51 no 2
---paus---
Karin Fagius med sångkören Koritsia. Sopransolist Sara Swietlicki. Olle Sjöberg, piano.
Sakrala sånger, Tranströmersånger, Lorcasvit och Svenska folkvisor

Lördag 27 september kl 19:00
Pros & Cons Vocalband och instrumentalister.
Johan Hugossn, piano. Tobias van der Pals, cello.
En nyskapande konsert med spännande musikaliska möten.

Söndag 28 september kl 15:00
Peter & Viktor and friends
Peter Filiptsev, violin. Viktor Bergendahl, violin. Joachim Olsson, piano.
Klassisk musik för violin och piano.
---paus---
En lättsam musikalisk blandning och trolleri med Max Carling.

Söndag 28 september kl 19:00
Elektrojazz Delux med Anders Larsons ensemble

iGenklang arrangeras av Lunds Kammarmusiksällskap i samarbete med Lunds Kommun, Musik i Syd och Sparbanken Öresund

Måndag 8 september 2014 OBS lokalen: Magle konserthus!

Trio con Brio
Soo-Jin Hong, violin
Soo-Kyong Hong, cello
Jens Elvekjaer, piano

Ludvig van Beethoven: Pianotrio D-dur op 70:1, "Spöktrion".
Felix Mendelssohn: Pianotrio nr 2 c-moll op 66.
Bedrich Smetana: Pianotrio g-moll op 15.

Trio con Brio Copenhagen får Danska Radions P2 Kunstnerprisen 2015.

Hemsida | YouTube | Facebook

Måndag 28 april 2014

Christopher Hästbacka

L. van BEETHOVEN, Sonat nr 21 C-dur op. 53 ”Waldstein”
ALEKSANDR SKRJABIN, Sonat nr 2 (1897)
FRÉDÉRIC CHOPIN, Nocturne Ess-dur op. 9:2
HANS EKLUND, Pezzo Espansivo
CLAUDE DEBUSSY, Estampes
FRANZ LISZT, Vallé d’Obermann

Måndag 31 mars 2014

Trio Nova
Klara Hellgren, Kati Raitinen,Terés Löf

JOHAN ULLÉN, Dödssynderna – en tangosvit för pianotrio
FRANZ SCHUBERT, Adagio i Ess-dur D. 897 "Notturno" (Nocturne) (1827)
GABRIEL FAURÉ, Pianotrio i d-moll op. 120 (1923)

Hemsida

Måndag 10 mars 2014

Kvartett Zaïde
Charlotte Juillard, Pauline Fritsch, Sarah Chenaf, Juliette Salmona

JOSEPH HAYDN, Kvartett C-dur op. 50:2
LEOS JANÁCEK, Stråkkvartett nr 1 ”Kreutzersonaten”
MAURICE RAVEL, Stråkkvartett F-dur

Hemsida (kräver Flash) | YouTube

Konserten ingår i en nationell turné anordnad av Internationell kammarmusik i Sverige, ett samarbetsprojekt mellan Kammarmusikförbundet, Västmanlandsmusiken, Länsmusiken i Kalmar län, Smålands Musik & Teater samt Musik Gävleborg och med stöd av Statens Musikverk. Projektet administreras av Västmanlandsmusiken.

Måndag 17 februari 2014, OBS ändrat datum!

Trio Boyarsky + Henrik Goldschmidt, oboe
Benjamin Baker, Konstantin Boyarsky, Amelia Jakobsson-Boyarsky

W.A. MOZART, Kvartett F-dur för oboe och stråktrio K 370
JOHN FERNSTRöM, Trio för stråkinstrument op. 90
W.A. MOZART, Adagio för engelskt horn och stråktrio K 580a
HENRIK GOLDSCHMIDT, Fantasi for oboe og stråktrio
BENJAMIN BRITTEN, Phantasy för oboe och stråktrio f-moll op. 2

Hemsida | YouTube

Måndag 27 januari 2014

Malin Broman, Simon Crawford-Phillips

JOHANNES BRAHMS, Sonat för viola och piano f-moll op. 120:1
FRANCIS POULENC, Sonat för violin och piano (1943, 1949)
CLARA SCHUMANN, 3 Romanser op. 22
JOHANNES BRAHMS, Sonat för violin och piano G-dur op. 78

Malin Broman | YouTube

Måndag 25 november 2013

Olle Persson, baryton och Mats Jansson, piano

FRANZ SCHUBERT, Winterreise

Olle Persson | YouTube

Medlemsutskick

Måndag 18 november 2013

Extrainsatt gästspel av
Thy Masterclass Chamber Music Festival
som ställer upp gratis för oss. För att täcka hyreskostnaderna kommer vi att ta ut 40 kronor i inträde vid denna spelafton.

L. v. BEETHOVEN, Strygetrio c-moll op. 9:3
W. A. MOZART, Fløjtekvartet A-dur KV 298
Rued LANGGAARD (1893-1952), Variationer över Mig hjertlig nu laenges BVN 71 for strygekvartet
Mogens CHRISTENSEN (f 1955), Vårnatsfugle for fløjtesolo
A. BORODIN, Strygekvartet nr. 2 i D-dur

Hemsida

Måndag 4 november 2013

Mats Zetterqvist, Pascal Siffert, Jakob Koranyi

LUDWIG VAN BEETHOVEN, Stråktrio G-dur op. 9:1
LUDWIG VAN BEETHOVEN, Stråktrio D-dur op. 9:2
LUDWIG VAN BEETHOVEN, Stråktrio c-moll op. 9:3

Mats Zetterqvist | Pascal Siffert | Jakob Koranyi

Måndag 14 oktober 2013

OBS! PROGRAMÄNDRING!
På grund av omständigheter utom sällskapets kontroll, blir programmet annorlunda:

Pollux med Beniko Almgren
Carl Andersson, oboe, Per Johansson, klarinett, Magnus Nilsson, fagott, Åshilld Henriksen, horn och Beniko Almgren, piano

W.A. Mozart, Kvintett i Ess dur, KV 452 för oboe, klarinett, fagott, horn och piano
F. Poulenc, Trio för oboe, fagott och piano op. 43
L. van Beethoven, Kvintett i Ess dur op. 16 för oboe, klarinett, fagott, horn och piano

Programblad

Måndag 7 oktober 2013

Extra konsert med Hans Pålsson

W.A. MOZART, Sonat D-dur K 576
L. van BEETHOVEN, Sonat c-moll Op. 111
F. SCHUBERT, Sonat B-dur D. 960

Hemsida | YouTube

Måndag 23 september 2013

Hans Pålsson, piano

De sista sonaterna:
W.A. MOZART, Sonat D-dur K 576
FRÉDÉRIC CHOPIN, Sonat h-moll op. 58
FRANZ SCHUBERT, Sonat B-dur D. 960

Hemsida | YouTube

Måndag 9 september 2013

Den Danske Strygekvartet

Asbjørn Nørgaard, Rune Tonsgaard Sørensen, Fredrik Schøyen Sjölin, Frederik Øland
JOSEPH HAYDN, Stråkkvartett, B-dur op. 76:4
Folkemusik
CARL NIELSEN, Stråkkvartett nr 3 Ess-dur op. 14

Hemsida | YouTube

Måndag 15/4 2013
KUBE-ensemblen | Hemsida
E Zeuthen Schneider & A Leppäniemi, violin, A Soren, viola, T van der Pals, cello, O Leppäniemi, klarinett, S Larsen, piano
SERGEJ PROKOFJEV, ”Uvertyr över judiska teman” för klarinett och pianokvintett, 1920
LEONARD BERNSTEIN, Klarinettsonat, 1941-42
IGOR STRAVINSKIJ, “Suite italien“, 1932
DMITRIJ SJOSTAKOVITJ, Pianokvintett g-moll, op. 57

Måndag 25/3 2013 på Skissernas Museum kl 19:00
RTÉ Vanbrugh Quartet | Hemsida
W A MOZART, Stråkkvartett A-dur K 464
BENJAMIN BRITTEN, Stråkkvartett nr 2, C-dur op. 36
L VAN BEETHOVEN, Stråkkvartett e-moll op. 59:2

Måndag 4/3 2013 på Skissernas Museum kl 19:00
Carion, blåsarkvintett | Hemsida
H Navasse, flöjt, E Upatnieks, oboe, E Šēfers, klarinett, D M A P Palmquist, horn, N A Vedsten Larsen, fagott
MAURICE RAVEL, “Le tombeau de Couperin”
HERMAN D KOPPEL, Sonatine for Wind Quintet
DAVID M A P PALMQUIST, “Nielsen-Phantasie”
CARL NIELSEN, Blåskvintett, op. 43

Måndag 11/2 2013 på Stadshallen kl 19:30
Bengt Hallberg och en flygel
Kammarjazz med en jazzlegend

Måndag 21/1 2013 på Skissernas Museum kl 19:00
Musica Vitae med Mats Zetterqvist | Hemsida Musica Vitae | Mats Zetterqvist
CARL PHILIPP EMANUEL BACH, Sinfonia C-dur
FELIX MENDELSSOHN, Stråksymfoni nr 4 c-moll
SAMUEL BARBER, Adagio
BELA BARTOK, Divertimento

Måndag 19/11 2012 på Skissernas Museum kl 19:00
MalleusIncus, slagverksduo | Recension: Sydsvenskan
Hemsida med ljud- och bildfiler
Johan Bridger, Patrick Raab
ALEJANDRO VINAO, “Book of Groove”, 2011
SÖREN MONRAD, “Wild Fire”, 2008
ANDERS KOPPEL, Toccata för vibrafon och marimba, 1990
J S BACH, Klavierübung IV, Aria med 30 förändringar, (”Goldbergvariationerna”) 1741

Måndag 29/10 2012 på Skissernas Museum kl 19:00
Paradiso Musicale | Musik i Syd
Dan Laurin, blockflöjter, Henrik Frendin, viola Anna Paradiso, cembalo, Mats Olofsson, cello
”Fadern, Sonen och Gudfadern”, musik av
JOHAN SEBASTIAN BACH
CARL PHILIPP EMANUEL BACH
GEORG PHILIPP TELEMANN

Måndag 8/10 2012 på Skissernas Museum kl 19:00
Badke Quartet | Hemsida med ljudfiler
JOSEPH HAYDN, Stråkkvartett d-moll, op. 76:2
BENJAMIN BRITTEN, Stråkkvartett nr 3 G-dur, op. 94
FELIX MENDELSSOHN, Stråkkvartett nr 6 f-moll, op. 80

Måndag 17/9 2012 på Skissernas Museum kl 19:00
Per Tengstrand, piano | Wordpress | Facebook | Myspace
TOBIAS BROSTRÖM, ”Crystal Ball”
FRANZ SCHUBERT, 4 Impromptus, op. 90 (D 899)
L VAN BEETHOVEN, Sonat C-dur, op. 53 (“Waldstein“)

Måndag 23 april 2012 på Skissernas Museum kl 19:00
Jinho Moon, piano
WA Mozart: Sonat nr 14b c-moll, KV 457
Claude Debussy: 3 Preludes Band 1 nr 2,3 och 8
Franz Liszt: Ballade nr 2 h-moll
Robert Schumann: Kreisleriana, op. 16

Måndag 26 mars 2012 på Skissernas Museum kl 19:00
Trio Boyarsky med Johan Hugosson, piano
Gustav Mahler: Pianokvartett a-moll
Konstantin Boyarsky: Dances with an Angel, 2011
Brahms: Pianokvartett nr 3 c-moll, op. 60

Trio Boyarsky - Johan Hugosson - Om kvällens musik

Måndag 5 mars 2012 Skissernas Museum
Vertavokvartetten
Giacomo Puccini, Chrisantemi, Elegi för stråkkvartett, op. 70
L. van Beethoven: Stråkkvartett nr 14 ciss-moll, op. 131
Joseph Haydn: Stråkkvartett nr 68 d-moll, op. 103 (Hob.III:83)
Giuseppe Verdi: Stråkkvartett e-moll, 1873

Vertavo String Quartet - Pressmeddelande från Musik i Syd

Söndag 12 februari 2012 Skissernas Museum kl 15.00
RilkeEnsemblen under ledning av Gunnar Eriksson
”Halleluja, vår Gud är förryckt”. Ett program kring texter och målningar av Adolf Wölfli och musik av Per Nørgård. Introduktion med bildvisning av Thomas Olsson och Mats Johansson.
RilkeEnsemblen

Måndag 23 januari 2012 - Recensioner: Sydsvenskan - Skånskan (finns inte utlagd på nätet)
Oslo Strykerkvartett med Håvard Gimse, piano
Franz Schubert: D 810, ”Der Tod und das Mädchen”
Johannes Brahms: Pianokvintett f-moll, op. 34

Oslo Strykerkvartett - Håvard Gimse

Måndag 28 november 2011
Francisca Skoogh, piano
KG Hammar

Franz Liszt: Ur Années de pèlerinage
Samtal om skärselden

Måndag 31 oktober 2011
Trio Poseidon: Sara Trobeck, Claes Gunnarsson, Per Lundberg
Joseph Haydn: Pianotrio A-dur, Hob XV:18
Felix Mendelssohn: Pianotrio c-moll, op.66
Johannes Brahms: Pianotrio H-dur, op.8

Måndag 17 oktober 2011 - Recension: Sydsvenskan
Weberkvartetten
Sven-David Sandström: Stråkkvartett nr 4, ”Seven pieces for String Quartet”
Béla Bartók: Stråkkvartett nr 2, op.17
L. van Beethoven: Stråkkvartett a-moll, op. 132

Måndag 26 september 2011
Fedor Belugin, viola
Alexander Osminin, piano

César Franck: Violinsonat A-dur, transkriberad till viola
Dmitrij Sjostakovitj: Sonat för viola och piano, op. 147
Johannes Brahms: Scherzo c-moll, transkrib. till viola

Måndag 12 september 2011 - Recension: Sydsvenskan
Hillevi Martinpelto, sopran
Matti Hirvonen, piano

Romanser av Peterson-Berger, Rangström, Wagner, Sibelius.
Pianomusik Sibelius, Chopin

Måndag 2 maj 2011 Skissernas Museum kl 19:00
Tenor och kammarensamble
Tonsättarporträtt: Martina Tomner

Elna Carr, violin
Håkan Quennerstedt, piano

Musik för violin och piano

Måndag 11 april 2011 Skissernas Museum kl 19:00
Håkan Rosengren, klarinett
Andrzej Bauer, cello
Peter Nagy, piano

L. van Beethoven: Trio i B-dur, op. 11
Pawel Mykietyn (f. 1971): "Although Daedalus Reached" för klarinett, cello & piano
J. Brahms: Trio i a-moll

Måndag 14 mars 2011 Skissernas Museum kl 19:00
Gitta-Maria Sjöberg, sopran
Irene Hasager, piano

Romanser av J. Sibelius, C. Nielsen, Matti Borg, F. Liszt, Henri Duparc & Joaquin Rodrigo

Måndag 14 februari 2011 Skissernas Museum kl 19:00
Kungsbacka Pianotrio
F. Martin: Piano trio on Irish melodies
R. Schumann: Pianotrio nr 1, d-moll, op. 63
L. van Beethoven: Pianotrio op. 70:2

Måndag 10 januari 2011 SKissernas Museum kl 19:00
Marieke Wikesjö, sång
Tobias van der Pals, cello
Janis Olsson, violin
Johan Hugosson, piano

D. Sjostakovitj: 7 romanser till verser av av A. Blok
J. Brahms: Pianotrio i c-moll, op. 101
L. van der Pals: Pianotrio op. 56 (1920)

Måndag 8 november 2010 Skissernas Museum kl 19:00
Ensemble från Höörs sommaropera med bl.a. Charlotte Gustafsson, Karin Gudbrand & Torbjörn Lillieqvist som solister
Tonsättarporträtt: Viggo Edén. Utdrag ur operauppsättingar i Höör 2001-2009

Måndag 25 oktober 2010 Skissernas Museum kl 19:00
Arditti Quartet
A. Berg: Stråkkvartett op. 3 (1910)
P. Dusapin: Stråkkvartett nr 5 (2004-5)
M. Ravel: Stråkkvartett i F-dur (1903)

Torsdag 14 oktober 2010 Domkyrkan kl 19:00
The Tallis Scholars
Se separat informationsblad. Reducerat biljettpris för LKMS medlemmar mot uppvisande av medlemskort

Måndag 4 oktober 2010 Skissernas Museum kl 19.00
Dahlkvistkvartetten
A. Eliasson: Quartetto d'archi (1991)
K. Szymanowski: Stråkkvartett nr 2, op. 56 (1927)
F. Mendelssohn: Stråkkvartett nr 6, f-moll, op. 80 (1847)

Måndag 13 sepember 2010 Stadshallen kl 19:00
Håkan Hardenberger, trumpet
Roland Pöntinen, piano

Musik av G. Enescu, P. Hindemith, G. Ligeti, A. Piazzola, A.E. Chabriev samt filmmusik

Måndag 17 maj 2010 Skissernas Museum kl 19:00
Ensemble 1700
Skatter ur Lunds universitetsbiblioteks musiksamlingar
G.F. Händel, G.P.Telemann, A. Vivaldi, J.H. Roman, T. Albinoni

Måndag 26 april 2010 Skissernas Museum kl 19:00
Per Ivarsson, trumpet
Johan Westerberg, slagverk

Tonsättarporträtt: Stefan Klaverdal
”Revelation pieces” and then I saw (trumpet, slagverk, dator)
a home for demons (slagverk, dator)

Musiker från Odeum, Lunds universitet
F. Schubert: kammarmusik

Måndag 12 april 2010 Skissernas Museum kl 19:00
Blockflöjtskvartetten Sirena: Karina Agerbo, Pia Brinch Jensen, Marit Ernst Bock, Pia Loman
Äldre mästares verk blandas med nyskriven musik. Avancerad koreografi förstärker upplevelsen

Måndagar februari-mars 2010
Per Tengstrand piano
Samtliga L. van Beethovens pianosonater spelas i nummerordning enligt nedan på Skissernas museum kl. 19.00
Måndag 8 februari op. 2:1–2, op. 49:1–2, op. 3
Måndag 15 februari op. 7, op. 10:1–3
Måndag 22 februari op.13, op.14:1–2. Op. 22, op. 26 - Recension: Sydsvenskan
Måndag 1 mars op. 27:1–2, op. 28, op.31:1
Måndag 8 mars op.31:2–3, op. 53, op.54
Måndag 15 mars op. 57, op. 78, op. 79, op. 81a, op. 90
Måndag 22 mars op. 101, op. 106
Måndag 29 mars op. 109, op. 110, op. 111

Måndag 25 januari 2010 Skissernas Museum kl 19:00
Trio ZilliacusPerssonRaitinen: Cecilia Ziiliacus violin, Johanna Persson viola, Kati Raitinen, cello
W.A. Mozart: Divertimento i Ess-dur
W.A. Mozart: Duo för violin och altviolin
J. Sibelius: Tema och variationer för solocello
Sven-David Sandström: Stråktrio

Måndag 11 januari 2010 Skissernas Museum kl 19:00
Trio Zefyra: Åshilld Henriksen horn, Anders Hagman violin, Beniko Nakajima piano
T. Madsen: Trio, sats 1
W. Plagge: Horntrio
F. Berwald: sats ur pianotrio nr 1, Ess-dur
J. Ullén: 2 tangos ur ”De sju dödssynderna”
J. Brahms: Horntrio i Ess-dur

Måndag 23 november 2009 Skissernas Museum kl 19:00
Kusskvartetten, Berlin
G. Kurtág: Officium Breve
B. Bartók: Stråkkvartett nr 2
F. Mendelssohn-Bartholdy: Stråkkvartett nr 4, e-moll

Måndag 2 november 2009 Skissernas Museum kl 19:00
Christoph Henkel cello
Maria Ahn piano

L. van Beethoven: Sju variationer över ”Bei Männern, welche Liebe fühlen” ur W.A. Mozarts Trollflöjten
I. Lidholm: Quattro Pezzi (1955) för cello och piano
R. Schumann: Phantasiestück, op. 73
J. Brahms: sonat i F-dur, op. 99

Måndag 19 oktober 2009 Skissernas Museum kl 19:00
Tobias Ringborg violin, Anders Kilström piano
M. Ravel: sonat för violin och piano i G-dur
E. Grieg: sonat i c-moll
A. Webern: fyra stycken för violin och piano
J. Brahms: sonat i d-moll

Måndag 7 september 2009 Skissernas Museum kl. 19.00
Anna Larsson sång, Matti Hirvonen piano
E. Grieg: Med en primula veris, Solveigs sang, En svane, Ett håb
J. Sibelius: Den första kyssen, Sen har jag ej frågat mera, Säv, säv susa, Var det en dröm, Flickan kom från sin älsklings möte
T. Rangström: Melodi, Bön till natten, Serenad, Pan, Vingar i natten
G. Mahler: Rückertlieder: Blicke mir nicht in die Lieder, Ich atmet´einen Linden duft, Liebst du um Schönheit, Ich bin der Welt abhanden gekommen, Um Mitternacht


Genklang 2009 i Sydsvenskan, Sveriges Radio

Äldre program (1944 - maj 2000) kan ses på Gunnar Sjöqvists sidor: Program - Repertoar.